FM 2021 TaktikleriRehberler

FM 2021 Taktik Oluşturma Rehberi

FM 2021 Taktik anlayışının takımların finansıyla ve oyuncu yapısıyla yakından uzaktan bir alakası yoktur.

Mesela taktik anlayışınızda orta sahada bir adet “oyun kurucu” rolü düşünüyorsunuz. Şayet bu role uygun bir oyuncu elinizde yoksa transfer edeceksiniz. Bu oyun kurucuyu bedavaya mı yoksa 100MN€ bonservis bedeli ile Mesut Özil’i mi aldığınızın hiç bir önemi yoktur. Her halükarda elinizde bir tane oyun kurucu olacaktır. İki türlüde taktiğiniz işlemiş olacaktır.

FM 2021 Taktik Anlayışı Nasıl Oluşturulur?

Oyuncu transferleri, takım taktikleri, oyuncu talimatları yani taktiğe dair oyunda ne varsa bir kenara bırakın. Her şeyden önce sizin taktik anlayışınızı kafanızda veya kağıtta kurmanız gerekir. Takımınız nasıl atak yapacak? Nasıl savunma yapacak? bunları belirlemelisiniz. FM takım talimatları nelerdir bunu öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Öncelikle Football Manager basit bir algoritması yoktur. Bir taktik belirledikten sonra oyun sonuna kadar aynı taktik ile ilerleyemezsiniz. Rakibe göre taktik anlayışlarını değiştirmelisiniz. Rakibe göre taktik anlayışlarının yakında presfutbol.com olarak yayınlayacağız.

Bizim ana bir taktiğimiz olacak ve bu taktiği, rakiplere göre veya anlık oyuncu form, sakatlık durumuna göre değiştirip yineleyeceğiz. FM 2021 Taktik oluşturma ekranı değişti. Öncelikle bu ekrana ve içeriğinde ki kalıp,hazır taktiklere bakalım.

fm 2021 taktik

FM 2021 taktik oluşturma ekranı bu şekilde yenilendi. Bu ekran oyuna yeni başlayanlar için anlaşılabilir, kolay bir taktik oluşturma ekranı olduğunu düşünüyorum. Fakat bu ekranda ki bir taktiği direk takımınıza uygularsanız, bir başarı gelmeyecektir. Ekrana biraz değinecek olursak eğer “tik” işaretler, takımımızın o taktikler ile uyumlu olabileceğini söylemekte.

Eldeki Malzeme

Taktik oluşturmaya ilk elimizdeki oyuncu profillerini inceleyerek, analiz yaparak başlamamız gerekli. Öncelikle şunu bilmemiz gerekli, bir oyuncun verilen komutlara ve taktiklere uyması için takım oyunu özelliğinin yüksek ve pozitif kişilikli olması gerekli.

fm 2021 taktik 2

Dizilişi Belirleme

Kulüpteki oyuncuların analizini yaptıktan sonra artık kafamızda bir şeyler oturmuş oturdu. Bir diziliş belirlememiz gerekli. Dediğim gibi ana taktiğimizi oluşturuyoruz. Bu taktik üzerinde yeri geldiğinde değişiklikler yapacağız. Bu yüzden kesinlikle ben bu dizilişle oynamam gerekli gibi katı bir anlayışa girmeyin.

Özellikle ilk sezon, elimizdeki en kaliteli oyunculara göre taktiği oluşturmamız gerekli. Örnek vermek gerekirse, Barcelona takımının en önemli oyuncuları, orta saha ve forvetler. Bu bizlere diziliş belirlerken, daha fazla orta alanda oyuncu bulunan dizilişe yönelmemizi sağlar.

fm taktik 2021 1

Nasıl Bir Oyun Oynayacağız?

FM 2021 Taktik oluşturma rehberimizin en can alıcı sorusuna geldik. Formasyon belirlemek bizlere bir şey katacaktır elbet. Fakat önemli olan, futbol anlayışımızın ne olacağıdır. Biz nasıl bir kulübüz? Hedef Kupa mı? gibi soruların cevaplarını öncelikle vermemiz gerekli.

Futbol günümüze gelene kadar iki oyun anlayışı üzerine odaklanmıştı. Hücüm futbolu ve savunma futbolu. Modern futbola geldiğimizde yeni bir anlayış ile karşılaştık: “Total futbol” Hem hücumu hem de savunmayı iyi yapmak gerektiğini savunmaktadır. Günümüz futbolunda büyük takımların uygulamaya çalıştığı bu anlayış, kimilerine göre futbolun hücum zevkini öldürdüğünü söylemekte. FM Topa sahip olma rehberimizi okumanızı tavsiye ederim.

total futbol

Biz konumuza geri dönecek olursak. Karşımız da üç oyun tarzı bulunmakta, tabi bunlar kendi alt alanlarına ayrılmaktadır. Football Manager’de tüm takımların aynı formatı veya aynı taktiği uygulaması imkansızdır. İngiltere 2.Lig’de küme düşme hattında ki bir takıma, tamamen pres ve hücum anlayışı ile sahaya çıkamayız. Bu yüzden verdiğimiz cevaplara göre taktik anlayışımızı belirlememiz gereklidir.

Oyuncu Rolleri

Oyunculara vermiş olduğumuz, bireysel veya takım talimatları oyuncu rolleri ile uyumlu olması gereklidir. Örnek vermek gerekirse; Dripling, özel yetenek ve tekniği düşük bir oyuncuya, daha fazla top sür talimatı bu oyuncu üzerinde zarardan başka bir şey getirmeyecektir. En başta yaptığımız analize göre oyuncularımızın takım talimatlarını ve bireysel talimatlarını taktiğimiz ile uyum içinde belirlememiz gereklidir.

fm 2021 taktik 3

Oyuncu rolleri kısmında sizlere yakında bir rehber yazısı oluşturmak istiyorum. Oyuncu yetenekleri verdiğimiz oyuncu rolü ile uyumlu olması gerektiğini tekrar vurguluyorum. Kanat Forvet özellikli bir oyuncudan, bitiricilik, teknik gibi özelliklerinin düşük olmasını beklememiz gerekli.

Toparlama

Dostlar sizler kendi bilgilerim ve başka kaynaklardan özellikle “Fm Place” eski bir blog sitesinden aldığım bilgiler ışığında fm 2021 taktik rehberini hazırladım. Taktik anlayışın, bir maçta veya bir kaç maçta direkt değişmesini beklememiz gerekli. Özellikle antreman ve aynı formasyon maçları ile taktiğimizin uyumlu olmasını sağlamamız gerekli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.