Rehberler

FM Güçlü Takımlara Karşı Nasıl Oynanır

FM’de çok önemli ama hepimizin üzerinde yeteri kadar durmadığımız bir konu. Sıradaki maç için rakip analizi ve taktiksel planlama.

Bu rehberi, fm de düşük bütçeler ile boğuşan ve azimle savaşıp her maçta sürpriz arayan menajerler eminim ezberleyeceklerdir. Takımınız +Real Madrid C.F. ayarında ise ligde yılda iki takıma karşı rakip analizi yaparsınız. +Atlético de Madrid ve +Barcelona FC. Diğer takımlarla oynarken siz değil onlar düşünsün. Bildiğiniz gibi FM de oyununda zorluk seviyesi yoktur. Amacımız Afyon Sporu Şampiyonlar ligi finaline çıkarmak ve +Real Madrid C.F.’e kafa tutmak olmalıdır. Zaten siz olmasanız da +Real Madrid C.F. en az çeyrek final oynayacaktır.

FM Güçlü Takımlara Karşı Nasıl Oynanması Gerekir

Sıradaki maç için ilk 11 dizilimini bildirmeden önce (Takım Bildir) rakip takımın ekranını açıp takım raporları kısmına tıklıyoruz. Bu ekranda rakibin üstün ve zayıf yanlarını göreceğiz. Resimde gördüğünüz kırmızı daireler içerisindeki bilgilere göre taktiğimizi düzenleyeceğiz. “Atılan Goller“, “Yenilen Goller” ve “Oyuncu İstatistikleri” kısmı.
Buradaki verilere göre önce ilk 18’i belirliyoruz daha sonra “Takımı Bildir” butonuna basıp maça giriyoruz. Takımı bildirmeden önce sadece 18 kişilik kadroyu belirleyin. Aksi taktirde taktik anlayışınız ile her maçta oynamış olursunuz.
Özellikle düşük bütçeli bir takım yönetiyorsak maç antrenmanları ve maç taktikleri çok önemlidir. Defansif önlemlere geçmeden önce son olarak dizilimler hakkında birkaç cümle kurmak istiyorum. Dizilimlere ilk bakışta rakibinizin nasıl bir oyun oynayacağını anlayabilir, altta verilecek taktikleri bu doğrultuda uygulayabilirsiniz. FM Dizilim rehberimizi mutlaka inceleyin.

rakip takim analizi football manager

Defansif Önlemler

Kanat Hücumları ve Açtığı Ortalarla Etkili Olan Takımları Savunma

Uzun forvet yada forvetleri var. Yapacağınız şey savunma çizgisini öne almak olmalı. Çünkü açılan ortaya adam ceza sahanızda kafa vurduğu sürece gol yeme şansınız artar. Bunun yanında kanat oyuncuları içe kat eden değil de orta açan, çizgiye inen cinsten oldukları için hızlı olsalar da önde yakalanmanız abartılı etkili olmaz.
Ayrıca rakip orta ile gol bulduğu için dar alanda oynamayın. Şayet dar alanda oynarsanız rakibe kanatlarda bol bol boşluk tanırsınız ki buda tam rakibin istediği bir durum olacaktır. Dar alan savunması orta sahada kısa pas oynayan ve ortadan hücum yapan takımlar için geçerlidir.


FM de kanat oyuncuları genelde kanadının ayağını kullanan oyunculardır (sağ kanatta ise sağ ayağı güçlüdür). Bu oyuncular taç çizgisine yakın oynar ve çok iyi top sürüp orta keserler. Genelde bu tip oyuncular çok hızlı olurlar. Bu oyuncuları savunmak için “rakip takım talimatları” ekranında “Pres” “Hiçbir Zaman” komutunu verin. Çünkü top oyuncuyu ayağına alır almaz basarsak oyuncu lokum gibi geçer. Ayrıca “Topa Hamle” komutunu “Hafif” yapın. Hafif komut verildiğinde oyuncu topa hamle için en uygun zamanı bekleyecektir. Topu sürüp yorgun düştüğü ve orta yapacağı anda topa hamle daha etkili olacaktır. Bu sayede ya ortayı keseceğiz ya da topu çalmış olacağız.
Tabi tüm bunları rakip oyuncunun özelliklerini sizin oyuncunuzdan daha iyi olduğunu varsayarak yazıyorum.

Sahanın Ortasından Hücum Eden Takımları Savunma

Defans çizginizi geriye çekip defansınızla kalecinizin arasını daraltın. Böylece ara topu yeme şansınızı azaltabilirsiniz. Ortadan pas veya ara pas ile gol bulan takımların kanatlarında genellikle ters ayağını kullanan, dolayısıyla içe kat eden dar alanda oynayan kanatlar olacaktır. Bu oyunculara önlem için defansif orta saha bölgesinde en az 1, rakibin gücüne göre 2 oyuncu bile olabilir. Defansı geri çektiğiniz için kafa topu yeme riski doğacaktır ama bu tarz forvetlere sahip takımlar zaten rakip kafa toplarında çok da etkili olamıyor. Bu tip rakiplere karşı daha dar bir dizilim tercih etmeliyiz. Neden?

  1. Araya atılacak topları oyuncularımızın arası dar olacağından dolayı genelde toplar geçmeyecektir.
  2. Kanat oyuncuları çizgiye yönelmeyecek içe kat edecektir. Bu yüzden kanatlarda oluşan boşluklarda çok sıkıntı yaşamayacağız. Ancak rakip beklerine dikkat etmeliyiz. Bek oyuncuları takımının yıldızı ise kanatlarda bıraktığımız boşlukları iyi kullanacaktır. Eğer rakip bek takımında yıldızsa hepten kendinizi dar alana sıkıştırmanız rakip beki coşturabilir. Önlem alın.
  3. Oyuncularımız birbirine yakın olacağından ötürü rakip takımın sahanın ortasındaki yüksek pas trafiğini kesebilme olasılığımız artacaktı
1334085

Takımın mevcut pres ayarlarını biraz kısmamız gerekecektir. Çünkü sahanın ortasından hücum yapan takımlar daha teknik takımlardır. Bu yüzden yerlerimizi korumalı ve bulunduğumuz alanı savunmalıyız. Aksi taktirde oyuncumuz mevkisini terkedip rakibe basarsa teknik oyuncu onu geçecek ve boşalttığı alana pas ya da şut seçeneklerini kullanacaktır.

Çift Forvet Oynayan Takımları Savunma

Çift forvet oynayıp pivot forvetin indirdiği toplara, çabuk oyuncunun koştuğu hem havadan hem de hızlı forvetten yararlanan takımlar vardır. Örnek olarak 2011 yılında Karabükspor’da Burak Akdiş ve Emenike ikilisini verebiliriz. Bu takımlarla oynarken bir stoperinizi kesici, diğerini sigorta yaparsanız kademeli oynarsınız. Kesici oynayan kafa topu almak için biraz daha atılgan olur. Kesici oynayan oyuncunuzu bir de rakibin uzun forvetine markaj komutu verebilirsiniz. Bu sayede uzun oyuncunun kafa topu indirmesini engellersiniz. Engelleyemediğiniz indirilmiş topları ise sigorta oyuncunuz alır. Sigorta normal çizginin biraz daha gerisinde bekleyen adamdır.

Savunma çizginizin yerini stoperlerinizin hız ve hızlanması belirler. Önde oynayıp ofsayt taktiğini açarsanız önsezi, pozisyon alma, kararlar gibi mental yeteneklerin iyi olması gerekir.  Hem mental hem hızlı stoperleri önde oynatın. Bu durum topla oynamanızı artırır. Sigorta komutu veriyorsanız ofsayt taktiğini açmayın. Çok pozisyon yersiniz.

Rakip Orta Saha Oyuncularına Önlem

Ortasahada ise rakibin en çok pas yapan 1-2 oyuncusunu belirleyin. Bu oyunculara sizin ortasaha oyuncularınızla sert girin ve markaj uygulayın. Bu sayede rakibin pas trafiğini engelleyebilirsiniz.

Takipçi İsteği Üzerine: Rakip Bek Oyuncularına Önlem Alma

FM ‘de “kanat oyuncusu rolü” tamamen bitti diyebiliriz. Kanatta oynayan oyuncular kanadının ters ayağını kullandıkları için topla buluştukları anda içeri doğru hareketlenirler. Çizgiden hızı ile koşup forvete orta kesme görevi günümüzde artık bek oyuncularına veriliyor. Yani iyi bir bek oyuncusundan hem atak hem defans görevleri bekleniyor.
Bek oyuncuları bazen takımının yıldızı olabilir, formda olabilir. Yahut çok iyi özelliklere sahip olabilir. Bu gibi durumlarda bu oyunculara özel önlemler almalıyız.

  • Maça girdiğinizde takım talimatları ekranında “Genişlik” komutunu güncelleyin. Takımınız daha geniş oynasın. Bu sayede taç çizgisine yakın beki daha iyi savunabilirsiniz.
  • Açıkta oynayan kanat oyuncunuz varsa adam-adama markaj verin.
  • Zayıf ayağını kullanmaya zorlayın. Ayağındaki topa hızlıysa “hafif“, yavaşsa “sert” hamle yapın. “Pres” seçeneği için yine oyuncu hızlıysa ellemeyin, çok hızlıysa “Hiçbir zaman” yavaşsa “Her Zaman” olarak işaretleyin.
  • Eğer ters ayağını kullanan bek ise içe kat edecektir. Orta saha ortasında 3 oyuncu ve en az ikisi defansif olsa iyi olur.

Rakibe Göre Bizim Hücum Şeklimiz

FM de Rakibin dizilimi geniş alanda yayılmış ise sizin dizilişiniz dar alanda olsun. Bu sayede ortadan hücum ederek bol bol pozisyon yakalarsınız. Eğer dar alanda oynuyorsa siz geniş alanda kanatları kullanın. Rakibin nasıl gol yediği ile ilgili istatistiklere bakın. Pas yoluyla yiyorsa dar alanda oynayın ve ortadan hücum edin. Orta ile gol yiyorsa kanatlardan hücum edin.

FM Güçlü Takımlara Karşı Nasıl Oynanması Gerekir? Bu sorunun cevabı için bu rehberi yayınlamak istedik. Bu rehber (FM Place) alınmıştır.

Bu tarz FM rehberleri için bizleri takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir