Rehberler

FM Kanat Oyuncusu Rol ve Görevleri

Kanat oyuncusu rolü günümüzde etkinliğini her ne kadar bek oyuncularına bırakmış olsa da FM severler tarafından hala çok kullanılan bir roldür. Çünkü pek fazla özellik istemeyen bu rolün oyuncularını Football Manager’de bulmak çok kolaydır.

Kanat Oyuncusu Rol ve Görevleri

Tanım

Hızı, top sürmesi, tekniği ve iyi orta kabiliyeti ile ceza sahasına bol bol orta kesen oyuncu tipidir.
Sağ kanatta görevlendirilirse “sağ ayak“, sol kanatta görevlendirilirse “sol ayak” güçlü olmalıdır. Yani kanadının ayağı güçlü olmalıdır.

Taktiksel Anlayış

Bu rol geniş alanda dikine pas ile oynayan, içeride mutlaka uzun boylu (1.88cm ve yukarısı) en az bir forvet kullanan takımlar için uygundur. Oyuncu taç çizgisine yakın oynayıp orta kesecektir. En verimli pozisyonu orta sahada oynatıldığı pozisyondur. Orta sahada oynaması hızını kullanması için daha geniş bir alan bulmasına yarayacaktır. Ofansif orta saha kanatlarında oynatmayın verimi düşer. Çünkü bu mevki golcülük isteyen bir mevkidir.

kanat oyuncusu

Kanat oyuncusu golcü değildir. “Destek” ve “Hücum” görevleri verilebilir. Destek görevli oyuncu rakibini geçip çizgiye inmeden hemen orta yapmayı deneyecektir. Önsezi özelliği iyi forvet ister. İyi önsezileri olan bir forvetiniz varsa bu oyuncu çok asist yapacaktır. Hücum görevinde ise; oyuncu aut çizgisine kadar inmeyi deneyecektir. Bu sayede ataklarınız çok daha tehlikeli olacaktır. Ancak özel yetenek ve topsuz alan özelliği ister. Bu özellikleri olmayan kanat oyuncuları aut çizgisine sık sık inemeyecek ve daha zor asist yapacaklardır.

Aranan Özellikler

kanat oyuncusu 1

Oyun İçi Tercihleri

  • Önemli: Taç Çizgisine Yakın Oynar, Topla Fazla Oynar, Sağ / Sol Kanattan Topla Bindirme Yapar
  • Kullanılabilir: Topa Falso Verir, Topu Bir Taraftan Atıp Diğer Taraftan Geçer (Dribbling özelliği kötü, hızı iyiyse), Verkaç Yapar, Sık Sık Topla Beraber Koşa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.