Rehberler

FM Oyuncu Geliştirme ve Yetiştirme Rehberi

FM oyuncu geliştirme ve yetiştirme her oyun kariyerimiz için en öncelikli faktörlerden birisi olmuştur. Football Manager zevkli ve keyifli yanlarından birisi de oyuncunun gelişimini görmemiz. Düşünsenize bir oyuncu keşfediyorsunuz veya alt yapınızdan çıkartıyorsunuz. Bu oyuncu sizin ellerinizde dünya yıldızına dönüşüyor. FM oyuncu geliştirme rehberimizde sizlere mümkün olduğunca en önemli detayları vermeyi amaçladık. Umarım uygulama konusunda fayda sağlayacaktır.

Oyuncu Gizli Özellikleri

Bu konuya değinmek istiyorum: Oyunda bizlerin normal şekillerde göremediğimiz, oyuncu özellikleri vardır. Bu özellikleri Football Manager Editör programı ile görebilirsiniz. Bu özelliklerden bir kaçı oyuncumuzun gelişimi için en önemli maddelere sahip.

Potansiyel Yetenek

FM oyuncu geliştirme rehberimizin en önemli maddesi Potansiyel Yetenektir. Bir oyuncunun gelişimi, potansiyel yeteneğin yüksekliğine bağlıdır. Potansiyel yetenek en fazla 200 sayısına denktir. Bu sayıları bizler normal Football Manager oyunu ekranında görememekteyiz. Editör programı kullanarak, oyuncunun potansiyel yeteneğini öğrenebiliriz.

Potansiyel Yetenek Puanı Nasıl Öğrenilir?

Potansiyel Yetenek puanını bizler normal FM ekranlarında göremeyiz. Football Manager Editör aracı ile veya diğer editör araçları ile öğrenebilirsiniz. Bizler bu yöntemi kullanmamanızı tavsiye etmiyorum. Oyunun zorluk kısmı olan bu süreç ortadan kalkarsa, oyunun zevkli yönünden mahrum kalacağınızı düşünüyorum.

Bir diğer yöntemi ise gözlemci raporlarıdır. Gözlemci Rehberimiz de sizlere FM’de gözlemcinin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Gözlemci personellerimiz arasında mutlaka en az bir gözlemcimizin Oyuncu Potansiyelini Değerlendirme puanı 20 olması gereklidir. Bir oyuncunun gelişebileceğini düşünüyorsanız ilk olarak, oyuncu potansiyeli değerlendirme puanı en yüksek olan gözlemcinizden, gözlem raporu almalısınız.

gozlemci

Almış olduğumuz gözlemci raporunda oyuncunun potansiyel yeteneği değerlendirmesinin yüksek olması gereklidir. Yükseklik sizin mevcut takımınıza göre değişmektedir. Örnek veriyorum Altınordu takımında gözlemcinizin, potansiyel yetenek değerlendirme puanı 20. Bir genç oyuncu değerlendirmek istiyorsunuz, oyuncunun potansiyel yeteneği 130. Bu oyuncu Altınordu kulübünde, gözlemci raporu olarak 5 yıldız alması muhtemeldir. Aynı gözlemci bir üst ligde bulunan, dört büyük kulüpten birinde görev yapıyorsa. Aynı potansiyel yeteneğe sahip oyuncu değerlendirmesi, muhtemelen 4 yıldız olacaktır.

Aslında düşünüldüğünde mantıklı olanda bu şekilde değerlendirmektir .Gözlemcimize güvenmeliyiz, riskte olsa 5 yıldızlı oyuncuları almak bizlerin faydasına olacaktır.

Oyuncunun Potansiyel Yeteneği Farklı Çıkıyor

Football Manager genç oyuncuların potansiyel yeteneklerinin, belirli aralıklarda çıkmasını sağlamakta. Her kariyerde farklı potansiyel yetenek puanlarına sahip oyuncular bulunmakta. Örnek vermek gerekirse özellikle Ömer Faruk FM20 ‘de, bazı kariyerlerimizde uçuyorken bazen yerinde sayabiliyordu. Bunun nedeni; FM oyuncunun potansiyel yetenek puanını 120-150 arasında tutmasaydı. Bu sebeple her kariyerde farklı potansiyel puanlı oyuncular çıkabiliyor.

Sakatlık Eğilimi

Sakatlık Eğilimi diğer bir gizli özellik olarak karşımıza çıkmakta. FM oyuncu geliştirme rehberimizin bir diğer önemli parçasını oluşturan, sakatlık eğilimi biraz açıklamak gerekli. Aslında adından da anlaşılacağı üzere, bir oyuncunun sakatlığa ne kadar yatkın olduğudur. Bu özelliği görmek için yine Football Manager Editör sahip olmamız gereklidir.

Editörü önermediğimiz için bizler, gizli olmayan bir oyuncu özelliği ile sakatlık eğilimi değerlendiriyoruz. Vücut Zindeliği, bu özellik bizlere tam olarak olmasa bile bir veri sunmakta. Vücut zindeliği ne kadar yüksek olursa, oyuncumuzun sakatlık riski daha düşük olacaktır.

sakatlik

Özellikle erken dönemlerde gelen sakatlıklar, oyuncunun gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu yüzden bizlere dinç, sakatlık problemi olmayan genç yetenekler gereklidir. Vücut zindeliğine bakmak bizlere bir veri sunacak dediğimiz gibi minimum 13 puana sahip olmasına dikkat edin.

Kararlılık

Kararlılık bir oyuncunun gelişiminin en önemli faktörleri arasındadır. Bir oyuncunun potansiyel puanı 180 ve kararlılık puanı 5 bu oyuncu GELİŞMEZ. Kararlılık oyuncunun yapacağı tercihlerde ne kadar istekli, arzulu olduğunu göstermektedir. Cristiano Ronaldo çok yetenekli bir oyuncu olmasının yanında, hedefine oldukça fazla ulaşma arzusu olan ve bu sebeple çok fazla çalışan bir oyuncu. Maalesef her zaman örnek gösterilen Batuhan Karadeniz, potansiyeli olan bir oyuncu olmasına rağmen, hedefsiz ve vizyonsuzluğu sebebi ile yok olup gitti.

ronaldo

Gözlemciden gelen raporlara bakıp direkt 5 yıldızlı potansiyel yeteneğe sahip bir oyuncu almayın. Bir oyuncu da bakacağınız ilk özellik, kararlılık olmalıdır.

Kişilik

Kişilik konusu hakkında tüm kişilik özelliklerinin açıklamalı bir rehberini yapmayı düşünüyorum. Buraya olumlu ve olumsuz kişilik özelliklerini yazacağım. Sizler özellikle Nötr ve Pozitif kişilik özelliklerini seçmeniz gerekli. Kişilik bir futbolcunun gelişimini önemli ölçüde etkileyecektir. Mükemmeliyetçi bir kişilik özelliği çok çalışkan ve potansiyeline ulaşmak için her şeyini veren oyuncu özelliğidir. Bu özelliğe sahip oyuncu tabi ki potansiyel puanı neyse ona ulaşmak için çok fazla çaba sarf edecektir. Bu tarz pozitif kişilikli oyuncular her zaman ilk bakacağınız oyuncular olsun.

Pozitif Kişilik KarakterleriNötr Kişilik KarakterleriNegatif Kişilik Karakterleri
Mükemmeliyetçi Azimli Lejyoner 
Profesyonel Centilmen SayılırSportmen Değil 
Doğuştan Lider Hırslı sayılır Azimsiz 
Örnek Teşkil EdenOldukça ProfesyonelKararlılığı Düşük
Karizmatik Lider Dengeli Kendine İnancı Düşük
Lider Oldukça AzimliGayri Ciddi
Çok AzimliSportmen Güvenilmez 
YürekliOldukça Sportmen Huy 
Özverili Oldukça SadıkKolay Bezen
Kararlı NeşeliMetanetsiz 
Metanetli KaygısızTembel 
Güçlü İradeli 
Gerçekçi 
Heyecanlı
Dürüst 
Çok Sadık 
Sadık 

Çalışkanlık

Bu madde tam olarak kesin bir ifade ile doğru diyemiyorum. Üzerinde çok fazla denemeler yapılması gerekli. Çalışkanlık bir oyuncuya verilen görevlerin ve antrenmanların ne kadar üzerine düşeceğini gösteren bir özellik. Ne kadar yüksek olursa o kadar hem saha içi hem de saha dışı yani antrenmanlarda çalışkanlığını gösterecektir.

Kesin olarak olmak zorunda diyemiyorum sizlere fakat tercih olarak bakılması gereken bir özellik olduğunu bilmek sizlerin faydasına olacaktır.

Maç Deneyimi Kazanmak

“Oynamayan oyuncu gelişmez abiciğim.” Yorumcu abilerimizden sürekli duyduğumuz sözlerden birisi. Fakat bu sefer haklılar, oyuncuyu kenarda bekletmek oyuncuya bir tecrübe veya yetenek kazandırmayacak. Fm oyuncu geliştirme kısmının en zor ve en önemli maddelerinden birisidir. Neden zor çünkü mevcut yeteneği düşük oyuncu bizlere sorun çıkartabiliyor.

Oyuncularınızı mutlaka oynatmaya bakın. İlk başlarda kısa süreler alabilir, mevcut yeteneği düşük diye çok kötü oynayacağı anlamına gelmez. Bakarsınız maçı kurtaracak oyuncu o olur. 18 yaş altı oyuncularımızı yurt içi kiralık gönderebiliyoruz. Bunu önermiyorum, oyuncu kiralanması için en az 18 yaşında olması gerektiğini savunuyorum.

Yaş Faktörü

FM oyuncu geliştirme rehberini hazırlarken her maddeyi düşünmem ve yazmam gerektiği kararını aldım. Yaş faktörü herkes tarafından bilinse de tam olarak FM de genç yaş olarak neyi ifade edildiğini bilmeyenler olabilir. Bir sayı verecek olursak eğer 14-22 yaş aralığı bir oyuncunun en fazla geliştiği dönemdir. Alacağımız genç oyuncularda tabi ki ilk olarak bakılması gereken kısımda yaş olacaktır.

Bir oyuncunun tam gelişim yaş aralığı 17-20 yaşlarıdır. Bu yaşlarda oyuncular transfer etmeniz sizlerin faydasına olacaktır. 21 yaşında olan bir oyuncu 100 Mevcut yeteneğe sahip ve potansiyel yeteneği 160 ise bu oyuncunun maksimum potansiyel yeteneğine ulaşması neredeyse imkansızdır.

Bireysel Antrenman

Oyuncuya vereceğimiz bireysel antrenmanlar, oyununun gelişiminde ve yönelimde önemli bir faktördür. Çok doğru tercihler yapmamız gerekli. Oyuncuya verilecek bireysel talimat, oyuncunun yeteneği düşük fakat mevki ile alakalı olacak özellikler olmalı. Örnek verecek olursak Orta saha oyuncusunun pas yeteneği düşük olmasını istemeyiz. Bu yüzden pas yeteneğine odaklanmasını isteyebiliriz.

Untitled design

Farklı pozisyonlara özel antrenmanları yaptırarak ve oynatarak oyuncunun çok yönlü olmasına katkı sağlayabiliriz. Tabi çok yönlülük bizlere yarayan bir özellik fakat alakalı mevki olmasına dikkat etmemiz gerekli. Forvet oyuncusunu, defans rolün antrenmanı vermemiz oyuncuya bir şey katmayacaktır.

Oyun Karakteristiği Antrenmanları

Fm oyuncu geliştirme rehberimizin dışında bir konu fakat önemli bir madde. Bu antrenmanlar oyuncumuzun gelişimine bir faydası olmayacaktır. Fakat bir oyuncunun kendine has yeteneklerinin olması onun farklı ve yetenekli bir futbolcu olmasını sağlar. Bu oyuncu karakteristiği oyuncunun mevki ve yetenekleri ile doğru orantılı olmak zorunda. Uzak şutları iyi olmayan bir oyuncuya, uzaktan sert şutlar karakteristiği yüklememizin bir anlamamı yok sanırım. Oyuncuyu Sabri Reyiz yapmak istemiyorsak tabi.

Tesisler

Futbol takımımızın oyuncu gelişimi için antrenman tesisleri önemli bir faktör. Fakat ne anlamda önemli buna değinmek gerek. FM oyuncu geliştirme kısmında olan fakat gelişimin hızı ile alakalı bir kısımdır. Eğer antrenman tesisleriniz çok iyi durumdaysa, oyuncunuz potansiyel yeteneğe hızlı bir şekilde ulaşmasında yardımcı olacaktır. Bu maddeyi atlamamak gerek ve her fırsatta para babaları olan yöneticilerimizden tesislerin yenilenmesini istemeliyiz.

Mentorluk

Mentorluk Fm oyuncu geliştirme açısından, direkt olarak çok önemli bir madde olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Fakat dolaylı yoldan katkılar sağlayacaktır. Mentorluk grubunun iyi seçilmesi gerekli. Özellikle kararlılığı yüksek abilerimiz grupta olması gerekli. Ayrıca olumlu kişilik ve yetenek ile uyumlu karakteristik özelliklere sahip olması oyuncu için avantaj sağlayacaktır.

Özetleyecek olursak fm oyuncu geliştirme ilk olarak oyuncunun kendisine bağlıdır. Oyuncu eğer belirli bir potansiyel yeteneğe ve kararlılığa sahip değilse zaten baştan kaybediyor. Fakat potansiyel yeteneği olan bir oyuncunun üstüne düşmezsek, değer vermezsek. Oyuncu gelişimini tamamlayamaz. Bu yüzden mümkün olduğunca oyuncuya değer verin ve güvenin.

Diğer football manager rehberlerimizi bu sayfada bulabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.