Rehberler

FM Raumdeuter Rol ve Görevleri

Raumdeuter yani boşluk kovalayan. Almanca bir terimdir. Alman ekolünün dünya futboluna kazandırdığı bir roldür. Dünya üzerindeki en iyi örneği Thomas Müller‘dir.
En önemli özelliği hücumda topsuz alan kabiliyeti ve manevra yeteneğidir. Bu sayede bol bol gol pozisyonuna girebilen golcü bir roldür. Çok arayan, çalışan ve hırslı ve vazgeçmeyen bir oyuncudur. Mental özellikleri teknik özelliklerine göre daha ön plandadır. Yerinde durmaz sık sık pozisyon değiştirir. Savunulması çok zordur. Ne zaman nereden çıkacağı belli olmaz.

Raumdeuter

Taktiksel Anlayış: Ofansif orta saha bölgesinin sağ ya da sol bölgesinde görev yapabilmektedir. Tek forvet taktiğiniz varsa bu rolle birlikte 2 forvete çıkarabilirsiniz. Bu sayede görünürde tek, aslında iki forvetle oynamış olursunuz. Geniş alan Fırsatçı Golcü’de denilebilir.


Dar alanda, topu yerde tutan ve oyun hakimiyetini elinde tutmak isteyen takımlar için ideal bir roldür. Bu oyuncu pasör değildir. Pas alandır.
Sadece hücum rolü verilebilir. Topu ayağında tutmaz hemen en yakınındaki oyuncuya verir. Geniş alanda değil, dar alanda oynar. Kanat oyuncusu gibi hızlı ve çevik değildir.
Defansif anlamda mevkisi gereği pek defans yapmaz ama kararlılığı, çalışkanlığı, dayanıklılık ve denge özelliğiyle bu bölgedeki en defansif rol de denilebilir.

Aranan Özellikler

  • Teknik: –
  • Zihinsel: Çalışkanlık, Karar Alma, Kararlılık, Konsantrasyon, Önsezi, Soğukkanlılık, Topsuz Alan
  • Fiziksel: Dayanıklılık, Denge
  • Kilit Olmayan: Bitiricilik, İlk Kontrol, Hızlanma

Oyun İçi Tercihleri

  • Önemli: Boş Alanlara Hareketlenir
  • Topu Bir Taraftan Atıp Diğer Taraftan Geçer (hızlanması iyiyse), Ofsayt Taktiğini Bozmayı Sever, Verkaç Yapar. Diğer tercihleri de oyuncunun uyumuna göre şut antrenmanı olarak verebilirsiniz.

Raumdeuter rolünün özellikleri bu şekildedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.