Rehberler

FM Regen Rehberi FM21 Regen Bulma Taktiği

Football Manager oyunun, en önemli özelliklerinden birisi de regendir. Takımızı başarıya taşıyacak bu özellik hakkında bilmediğiniz bir çok şey olabilir. Bu yazımızda sizlere, fm regen nasıl bulunur bunun cevabını vermeye çalışacağız. Kaliteli regen bir şekilde kendini gösterecektir. Önemli olan kendini göstermeden o kaliteyi anlayabilmektir. Bu yazımızda sizlere, wonderkid oyuncuların büyük takımların radarına girmeden, bulmanın ince taktiklerini anlatacağız. Tabi kaliteli ayaklar bulmak çok önemli. Fakat geliştirmekte ayrı bir meziyet istiyor. Oyuncu geliştirme ve yetiştirme rehberimizi okuyarak, bu konuya da hakim olabilirsiniz.

Regen Nedir

Regen, Football Manager kariyerimizin aslında hiç bitmemesini ve uzun süreler kariyer yapmamızı sağlamaktadır. Oyuna başladığımız oyuncular, bir süre sonra futbolu bırakacak yaşlarına gelecektir. Haliyle yeni oyuncuların sürekli olarak gelmesi gereklidir. FM Regen de bunu sağlamaktadır. Rastgele isimler, yetenekler ve milliyetleri olan oyuncular her sene piyasaya çıkmaktadır.

regen

Regen oyuncuların hepsi kaliteli değildir. Her futbolcu, Messi veya Ronaldo olamayacağına göre regenlerin hepsinden yüksek potansiyel beklememeliyiz.

Wonderkid ile ayrımı

Regen ve Wonderkid aynı anlama geldiğini düşünen arkadaşlar olabiliyor. Bunun ayrımını yapmak için İngilizce kelime anlamına bakmalıyız. Wonderkid (Harika Çocuk) olarak çevrilmektedir. Günümüzden örnek verecek olursak, Erling Haalan, wonderkid diyebiliriz. Her regen, wonderkid olamaz. Her yıl wonderkid çıkmayabilir. Bizim amacımız wonderkid seviyesinde ki veya kulüp seviyesinde ki oyuncuları bulmaktır. En iyi FM21 Wonderkid listemiz için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Erling Haaland

Regen Bulma Yöntemleri

Birden fazla FM Regen bulma yöntemimiz bulunmakta. Bu yöntemler bizlerin emeğine göre değişmekte.” Nerde emek orada ekmek.” demişler. Bu yazımızda sizlere tüm regen bulma yöntemlerini ve taktiklerini sizlere göstereceğim. Sizler kendinize göre istediğiniz taktiği seçebileceksiniz.

Gözlemci değerlendirmeleri

En doğal ve kolay yöntem, gözlemci yolu ile kaliteli regen bulmaktır. Çok kaliteli bir gözlemci ekibimizin olması gereklidir. Potansiyel yetenek değerlendirme puanı en az 20 olan bir personele ihtiyacımız var. Gözlemci Rehberimizi okuyarak daha detaylı gözlemci bilgileri elde edebilirsiniz.

gozlemci 1

Gözlemci kadromuzun yetenekli ve çok sayıda olması, kaliteli regen bulma olasılığımızı artıracaktır. Mümkün oldukça yönetimden, gözlemci sayınızı yükseltmeyi talep etmelisiniz. Belirli kaliteli oyuncu çıkartabilecek, ülkelere gözlemciler yollamalıyız. Kaliteli FM regen çıkartan ülkeleri yazımızın altında değindik.

Regen Bulması İçin Gözlemcilere Nasıl Talimat Vermeliyiz

Öncelikle “Gözlemci>Görevlendirmeler>Gözlemcilik Sorumlulukları>Gözlemci Görevlendirmelerini Yapar” kısmında ki yetkiyi üzerimize almamız gerekli. Bu yetki düzenlemesi ile gözlemcileri dilediğimiz organizasyonlara, ülkelere ve turnuvalara gönderebiliriz.

Gözlemcilik>Görevlendirmeler kısmında Yeni Görevlendirme Ata sekmesine gidiyoruz. Burada dilerseniz direkt ekran görüntüsünde ki halini yaparak, dilediğiniz ülkelerde aramalar yapabilirsiniz. Fakat daha anlaşılır olması için yazımızı okumaya devam etmenizi öneriyorum.

gozlemci gorevlendirme

İlk olarak, araştırma yapmasını istediğimiz gözlemciyi seçmeliyiz. Bu seçeceğimiz gözlemcinin, potansiyel yetenek değerlendirme puanının yüksek olmasına ve uyum puanının 15 üzeri olmasına dikkat etmek gereklidir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta, gözlemcinin gitmesini istediğimiz ülkeye hakkında ne kadar bilgi seviyesi olduğuna bakmamız gereklidir. Ülke hakkında yüksek bilgi sahibi olan gözlemci, ülkeye daha kolay adapte olacak ve daha fazla oyuncu önerisinde bulacaktır.

gozlemci gorevlendirme1 1

Ek seçenekler kısmından, yaşın en fazla 19 seçmenizi öneriyorum. Oyuncuyu daha genç yaşlarda bulmak, maliyet ve geliştirme konusunda bizlere daha fazla fayda getirecektir. “Gözlemlenen potansiyel yetenek” kısmında, gözlemcimizin oyuncu hakkında ki raporunda, bizlerin önüne minimum hangi düzeyde getirmesini istiyorsak onu seçmeliyiz. Burada Süper seçmek bizlerin faydasına olacaktır.

Kapsam kısmında ise FM Regen bulmak istediğimiz ülkeyi seçmemiz gereklidir. Burada dikkat etmemiz gereken husus, turnuvalar veya organizasyonlar olmaması gereklidir. Gözlemcilerinizi uygun fiyatlı ve potansiyel yeteneği en yüksek çıkabilecek ülkere göndermemiz gereklidir.

En İyi ve En Ucuz Regen Çıkartan Ülkeler

 • Arjantin
 • Brezilya
 • Kolombiya
 • Portekiz
 • Avusturya
 • Belçika
 • Danimarka
 • Hırvatistan
 • Hollanda
 • Norveç
 • Sırbistan

En iyi ülkeler kısmına tabi İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ülkeleri de eklememiz gerekirdi. Fakat en iyi ve en uygun olarak filtrelediğimizde, önümüzde en iyi seçenekler bu ülkeler olacaktır. Özellikle Günay Amerika pazarına hakim olmamız gereklidir.

Dünya Sekmesi

Geldik işin bize düşen ve zor olan kısmına. Regen bulma sürecinin en garanti ve en zor kısmıdır. Dünyada ki tüm oyuncuların çıkış tarihlerini takip ederek, ilk teması bizimle kurmalarını ve oyuncu değerlenmeden alabilmemizi sağlayacaktır.

Yukardaki sekmelerden, Dünya Simgesi>Dünya>Transferler>Genç Oyuncu Alımı Sekmesini açıyoruz. Buradan Transferler bölümünden “Genç Oyuncu Alımı” seçeneğini seçiyoruz.

dunya

Filtreleme bölümünden çıkartmak istediğiniz ülkeyi veya sadece görmek istediğiniz ülkeleri seçebilirsiniz. İlk ekranda tüm ülkeler seçili olarak gelmektedir.

Bu ekranda kulüplere alt yapıdan yükselen oyuncuları görmekteyiz. Oyuncu ilk keşif çok önemli, büyük takımlara kaptırdığımız oyuncuları bir daha almak çok zor olacaktır. Amacımız eğer yetiştirip satmaksa bu ekrana alışmamız gerekli. Özellikle kararlılık puanın yüksek olmasına ve kişilik özelliklerinin pozitif olmasına dikkat etmemiz gerekli. Bu kriterlerde bulduğumuz oyuncuları, eldeki gözlemcilerden potansiyel yetenek değerlendirme puanı en yüksek olandan rapor istememiz gerekli. Almış olduğumuz rapora göre oyuncuyu transfer edebiliriz.

FM Regen Hızlı Bulma Taktiği

Bu taktiği ben daha önce uygulamadım.FM Regen Rehberini hazırlarken, faydalanabileceğim kaynak arayışı sırasında denk geldim. Çok mantıklı geldi sizlerle paylaşmak istedim, muhtemelen bir çoğumuz için daha kolay bir taktik.

 • Öncelikle iki adet takipçi listesi açıyoruz.
takipliste
 • Daha sonra yukardaki adımlardan genç oyuncu alımı (girişi) ekranına gitmemiz gerekli. Buradan maksimum 500 oyuncu seçip 1.takipçi listemize ekliyoruz. Oyuncu seçimin kolay yolu SHİFT tuşuna basılı tutup Sol Click yapmaktır.
takipliste1
 • Şimdi Gözlemcilik>Takip Listesi geliyoruz. Buradan oyuncuları kaydettiğimiz listeyi açıyoruz. Yeni Arama dedikten sonra oyuncuların Kararlılık, Çalışkanlık, Yaş vb. özelliklerini filtreleyip arıyoruz. Kararlılık puanı 15 üstü olmasına dikkat etmeliyiz. Örnek bir arama bırakıyorum, dilerseniz bu şekilde arama yapabilirsiniz.
filte
 • Bu filtrelemeyi genç oyuncu gelişimi rehberimize göre yapıyorum. Detaylı açıklamaları o rehberde bulabilirsiniz. Filtreme yaptıktan sonra karşımıza çıkan oyuncunun kişilik özelliğinin, pozitif olmasına dikkat edin. Uyumlu oyuncuları, 2.Takipçi listemize alalım.
 • Filtreme ve kişilik özelliğimize göre bulduğumuz oyuncuları gözlemcimize gönderelim. Gelen rapor doğrultusunda transferleri yapabiliriz.

Bu takipçi listeleme taktiği ile oyuncuları daha kısa sürede bulabiliriz. Ayrıca gözden kaçma gibi bir olasılıkta kalmayacaktır.

Alt Yapı

Alt yapılarda değinmekte fayda var. Olabildiğince detaylı rehberler hazırladığım için yarım kalmasını istemedim. Alt yapı, FM regen için biraz daha zor bir kısım diyebiliriz. Çok iyi alt yapılara sahip olmak, kaliteli regen çıkartmayı kolaylaştırıyor. En üst seviye alt yapısına sahip olsanız bile kaliteli regenler çıkmaya biliyor. Bu normal Barcelona her sene Xavi, İniesta çıkartamıyor. Haliyle Alt yapımız çok kaliteli olması her sene wonderkid regen çıkartacağımız anlamına gelmeyecektir.

Çok faydalı ve yararlı bir rehber olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen bir çok yerde değinilmeyen konulara değindik. FM regen rehberini hazırlarken, daha hızlı nasıl regen bulunur bunu öğrendim. Araştırmak gerçekten, gözden geçenleri görmemize olanak sağlıyor. Diğer Football Manager rehberlerimiz için mutlaka bizleri takip ediniz.

Kaynaklar

https://www.fmscout.com/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.